Странице

четвртак, 16. април 2009.

Android na eeepc 701





Pomislio sam kako bi bilo zanimljivo instalirati google android OS na eeepc pogotovo na verzije sa manjim ekranom, kao što je to u mom slučaju. Otišao sam na google pretragu i naravno naišao na gomilu rezultata sa ovom temom. Dva puta sam uspeo da instaliram android na eeepc i cenim da još uvek nije moguće koristiti ga za svakodnevnu upotrebu.

Prva instalacija:

Skinuo sam instalacioni image sa:

http://dl.getdropbox.com/u/126790/eeeDroid_2008-12-20_1843Z.img

Postavio ga na USB dd komandom:

sudo dd if=eeeDroid_2008-12-20_1843Z.img of=/dev/sdc

I zatim instalirao na eeepc, potrebno je napomenuti da je neophodno isključiti SD karticu u BIOS-u pre početka instalacije.


Druga instalacija:

Drugi put sam skinuo noviji image, stavio ga na USB i instalirao:

sudo apt-get install aria2 p7zip-full

aria2c -M http://www.newlc.com/files/eeedroid-0.0.20090313.7z.metalink.txt

7z x *.7z

dmesg | grep sd

cd eeedroid-0.0.20090313/

sudo dd if=eeedroid-0.0.20090313.img of=/dev/sdc

Nakon obe instalacije android se ponašao slično, uglavnom iste stvari ili su radile ili nisu radile :)

Šteta je što wifi ne radi, ali webom može da se surfuje preko lan interfejsa, što će mi dati mogućnost da se poigram sa security-em ovog OS-a.

Sve u svemu biće zanimljivo igrati se malo sa androidom ali već se spremam za novi ubuntu 9.04 netbook remix koji treba da izađe za par dana.


уторак, 14. април 2009.

Telekom ADSL-WiFi [ne]sigurnost

Telekom je korisnicima ne davno počeo da daje wireless ADSL rutere omogućavajući im da jednostavno koriste prednosti bežične tehnologije u svom domu. Sve je super i sve dobro funkcioniše, dok se ne postavi pitanje ,,Koliko je to bezbedno?,,

Dakle, u poslednje vreme dosta sam koristio besplatne pristupne tačke na raznim mestima i zapazio sam jedan naziv mreže koji se ponavlja. Pomislio sam ovo mora da je default podešavanje nekog IPS-a, ispostavilo se da jeste i to telekoma.



Dakle ovaj wireless ruter pravi više problema:

1. Mreža je otvorenog tipa, ne postoji čak ni osnovna WEP zaštita a to znači da bilo ko može da se konektuje na mrežu.

2. Konfiguracija routera preko web-a odobrena je sa wifi interfejsa, što daje mogućnost bilo kome da proba da se loguje na ruter.


3. Telekom koristi isti user i password za sve ADSL rutere, pošto sam jednom došao do njega koristiće mi uvek. Kao ključ od fiće radi na svakom :)


Dalje istraživanje je ukazalo da je DHCP uredno dodelio ip adrese što olakšava popisivanje unutar mreže. Šta dalje može da se uradi žrtvi možete da naslutite.

Kako se zaštititi?
  1. Promeniti default podešavanja rutera (naziv mreže, postaviti makar WEP password, isključiti konfiguraciju preko wifi interfejsa - omogućiti konfigurisanje rutera samo preko kabla)
  2. Instalirajte poslednje update-ove
  3. Ako neko ima još neke predloge neka komentariše.
Negde sam davno čuo da je wireless mreža isto kao kad bi ste stavili lan utičnice na spoljne zidove zgrade i to je 100% tačno.